ana sayfa

FIDIC 100.Yıl Konferansı - Barselona 2013

15 - 18 Eylül 2013; Barselona / İSPANYA


FIDIC 100.YIL KONFERANSI – BARSELONA 2013 (15-18 EYLÜL)

Türkiye'deki temsilcisi olduğumuz FIDIC – Müşavir Mühendisler Uluslararası Federasyonu (International Federation of Consulting Engineers), bu seneki konferansını 15-18 Eylül 2013 tarihleri arasında Barselona'da gerçekleştirdi.

FIDIC'in kuruluşunun 100.yıldönümünün de kutlandığı konferansın çeşitli toplantılar, seminerler ve paneller ile yoğun bir programı bulunmaktaydı. FIDIC üyesi olan 97 ülkeden Birliklerin ve firmaların temsil edildiği konferansta ülkemizden de Yönetim Kurulu üyelerimiz ve üye firma temsilcilerimizden oluşan 20 kişilik bir heyet ile katılım gerçekleşti.

Konferans

Program öncesinde FIDIC üye birlik yöneticilerinin katıldığı D&S (Directors&Secretaries) toplantısı yapıldı. Bu toplantının gündemini oluşturabilmek için FIDIC, üye birliklere bazı sorular göndermiş ve üye birliklerin ülkelerinde teknik müşavirlik sektöründe karşılaştıkları en temel üç sorun ve üç gelişmeyi yanıtlamaları istenmişti. Ayrıca, birliklerin üyelerle ilişkileri ve yönetimsel olarak yaşadıkları sorunları belirtmeleri istenmişti. Gelen yanıtlara göre toplantı gündemi belirlenmiş ve toplantı sonucunda genel olarak teknik müşavirlik sektörünün karşılaştığı en temel sorunların başında yabancı veya kamu destekli firmalar ile rekabette yaşanan sıkıntılar; yapılan işlerde müşavirliğe ayrılan düşük bütçe ve yolsuzluk konuları olduğu açığa çıktı. Ayrıca birliklerin düşük üye sayısı, küçük bütçe ve az sayıda personel nedeniyle sıkıntı yaşadıkları da vurgulandı.

İlk gün akşamında Ulusal Katalan Sanat Müzesi'nde görkemi flamenko gösterilerinin yer aldığı bir "Hoşgeldin Resepsiyonu" düzenlendi.

Programın ikinci gününde konferans FIDIC, EFCA ve evsahibi İspanyol Müşavirler Birliği Tecniberia başkanlarının yaptıkları açlılış konuşmaları ile başladı. Konferansın ilk genel oturumunda Formula 1 üst düzey yöneticilerinden Mark Gallagher ile Formula 1 pilotu David Coulthard katılımcılara ilgi çekici bir sunum yaparak yarışlarda teknik detaylar ve ekip çalışmasının önemi ile mühendislik disiplinlerinin yarışlara katkısını aktardılar.

Öğle yemekleri sırasında da katılımcılara liderlik ve motivasyon konularında sunumlar yapıldı. 

Konferansın öğleden sonraki bölümünde paralel oturum şeklinde gerçekleştirilen seminerlerin ilk bölümü  ekonomi, çevre ve insan konuları üzerineydi. Daha sonra ise kamu kurumlarıyla ve özel sektör ile çalışma deneyimleri başlıklı iki seminer düzenlendi. Diğer oturumda ise kentsel gelişim, altyapı ve kaynaklar konuları ele alındı. 

17 Eylül, Salı günü genç profesyoneller, orta düzey yöneticiler ve üst düzey yöneticiler olmak üzere üç gruba ayrılan yönetimsel paneller gerçekleştirildi. Öğleden önceki son etkinlikte ise "Gezegeni Kurtarmak: Ekonomik büyüme sürdürülebilir gezegene karşı" konulu genel bir oturum düzenlendi.

Öğleden sonra eşzamanlı olarak kentleşme, sürdürülebilirlik ve nüfus yoğunluğu/demografi seminerleri gerçekleştirildi. Sonrasında büyük firmalara yaratıcılık konusunda eğitim ve danışmanlık hizmeti veren bir firma adına Lotfi El- Ghandouri müşavirlik firmalarının kurumsallaşması, inovasyon ve yaratıcılık konularında çeşitli oyunlarla süslediği eğlenceli ve etkileyici bir sunum gerçekleştirdi.  Bir diğer genel oturumda ise dünyaca ünlü popstar, aktivist, yazar, yayıncı Bob Geldof izleyicilere etkileyici bir konuşma yaptı.

Konferans resmi olarak, FIDIC'in Eylül 2013 dönemine kadar görev yapan başkanı Geoff French ve yeni başkanPablo Bueno'nun yaptığı konuşmalar ile tamamlandı.

"Business Day" olarak adlandırılan konferansın son gününde FIDIC bünyesinde çalışmalarını sürdüren komitelerin ve bölgesel işbirliği kuruluşları toplantıları ile YP-Young Proffesionals- toplantıları gerçekleştirildi.

Gala Yemeği

Konferansın son günü akşamında 1992 Olimpiyatlarının düzenlendiği stadyumda gerçekleştirilen gala yemeği özellikle Birliğimiz için gurur verici oldu. Geçmiş dönem başkanlarımızdan TürkMMMB üyesi Fatma ÇÖLAŞAN, FIDIC'in 100 yıllık tarihinde sadece 11 kez verilmiş olan ve FIDIC'in kurucusu adına düzenlenen özel hizmet ödülü "Prangey Award" ile ödüllendirildi. FIDIC bünyesinde yaptığı çalışmalar nedeniyle ödüle layık görülen Fatma ÇÖLAŞAN, 100 yıllık süre içerisinde FIDIC Yönetim Kurulu Üyeliği yapan tek Türk ve tek kadın üyedir. (Bu ödül ile ilgili detaylı bilgi http://www.tmmmb.org.tr/h.php?h=28-eylul-2012-0611120542 adresinde yer almaktadır.) 

Bazı birlik temsilcilerinin yerel kıyafetleri ile katıldıkları bu renkli gala gecesinde FIDIC 100.yıl proje ödülleri de sahiplerini buldu.

MEG - Akdeniz Ülkeleri İşbirliği Grubu Toplantısı

Haziran ayında Birliğimiz organizasyonunda ülkemizde gerçekleştirilen Akdeniz Ülkeleri İşbirliği Grubu-MEG, bu konferansta bir toplantı daha düzenledi. Toplantıda Black Sea Development Bank üst düzey yetkilisi Yunanistan'dan Christakis Vassilis banka yapılanmasını ve işleyişini açıkladı. European Bank for Reconstruction and Development -EBRD teknik müşavirlik bölümü yöneticisi Dilek MACİT ise kuruluşa ve EBRD'nin destek verdiği projelerin özelliklerine ilişkin özet bilgi verdi. İspanya merkezli Union for Mediterranean - UfM yetkilisi ise proje olanaklarını aktardı. Toplantının ikinci bölümünde MEG çalışmaları ve gelecek dönemdeki MEG planları üzerine bir panel yapıldı. Bu panelde Yönetim Kurulu Başkanımız Demir İNÖZÜ bir konuşma yaptı. () Demir İNÖZÜ'nün konuşmacı olarak yer aldığı panelde Fas'tan CID Genel Müdürü Moncef ZIANI, Fransa'dan Syntec-Ingénierie Ceo su Benoit CLOCHERET, İspanya Tecniberia temsilcisi ve FIDIC'ten Bisher JARDANEH katıldı.

Demir İNÖZÜ'nün MEG Toplantısında Yaptığı Konuşma Metni 

Komite Toplantıları

Komite toplantılarında Fatma ÇÖLAŞAN, başkanlık yaptığı "Quality Based Selection" komitesi çalışmalarını aktardı. Katılımcılara komitenin "Selection of Consultants - FIDIC Guidelines for the Selection of Consultants" kitabının basıldığını ve ücretsiz dağıtımının yapıldığını; ayrıca "QBS Marketing Strategy Document" kitabının da taslağının oluşturulduğunu ve komite üyelerine iletilecek görüşler sonrasında yapılacak düzeltmeler ile bu kitabın da basılacağı bilgisini verdi. 

FIDIC Genel Kurulu

Konferanstaki diğer önemli olay da FIDIC Genel Kurulu idi. Birliklerin temsilcileri oranında oy kullanabildikleri toplantıda TürkMMMB'ini Yönetim Kurulu Başkanımız Demir İNÖZÜ ve Başkan Yardımcımız Hamdi AYDIN temsil etti. Genel Kurul'da önümüzdeki dönem bütçe ile FIDIC'in çalışma konuları irdelendi ve Fas, Amerika Birleşik Devletleri ve Hindistan'dan üç yeni yönetim kurulu üyesi seçildi.

FIDIC Konferansı, gelecek sene Rio de Janeiro'da "Sustainable Solutions for a Changing World" teması ile gerçekleşecektir.